Na Valentýna padaly v Ostravě osobní rekordy

Naši závoďáci jsou v halové sezóně nažhavení na každý závod, takže jsme na Valentýna vyrazili na Atletický čtvrtek (14. 2. 2019) do Ostravy – Vítkovic pokusit se před MČR dorostu a žactva vylepšit časy a zajisti si tím lepší pozice před nominacemi. A udělali jsme dobře, neboť konkurence v Ostravě byla kvalitní, všichni zúčastnění si díky tomu zaběhli skvělé časy a posunuli nejen svá letošní maxima, ale také osobní rekordy. A nejen ty halové.

„Raketa“ Sára

Jako první se představila Sára Serbousková v běhu na 800m. Díky svému osobnímu maximu byla zařazena do prvního rychlejšího běhu, což se nakonec ukázalo jako velká výhoda a pomoc. Sára rozběhla závod odvážně, první dvě kola kompletně odtáhla. V průběhu třetího kola se přes ni začala tlačit závodnice z atletického klubu z Vyškova, Sára nicméně zachovala chladnou hlavu, udržela své nohy na uzdě a třetí kolo doběhla za zmíněnou závodnicí. Jakmile však uslyšela zvonění do posledního kola, na nic nečekala, zrychlila a skvělým finišem si doběhla pro první místo a halový osobní rekord v čase 2:20.91. Čas je parádní, ale více nás těší, že Sára závod zvládla takticky, neboť je to velký příslib do blížícího se MČR.

Co závod, to osobák. Forma roste.

Druhý v pořadí šel potvrdit svou aktuální formu Kryštof Vetchý, taktéž v běhu na 800m. Ten byl na rozdíl od Sáry zařazen do druhého běhu, protože mezi soupeři byli většinou starší atleti – od dorostu po muže. Nicméně i to jsme vítali, protože v prvním běhu se běželo velmi ostře a hned šest borců se dostalo svými časy pod 2:05. Kryštof vyrazil do závodu „lehce“ nad svoje síly, takže první dvoustovku zaběhl za 30,5s, což je prozatím tempo, které na 800m nedokáže udržet. V dalších dvou kolech ho ale přepálený úvod srovnal a v průměru se dostal na časy, na kterých jsme byli domluvení. Poslední kolo bylo pro něj, podle celkového výrazu, velmi těžké, přesto se ještě dokázal v závěrečném kole zmáčknout a významně zabojovat. V poslední stovce znatelně zrychlil a díky tomu si doběhl pro skvělý osobní rekord, který má aktuálně hodnotu 2:14.69.

Z půlmaratónského tréninku osobák na 1500m? Proč ne.

Další v pořadí se na start postavila naše trenérka, skvělá vrchařka a silniční běžkyně Adéla Stránská, která si z půlmaratónského tréninku odskočila do Ostravy podívat se na své svěřence a ověřit si, že jí kromě vytrvalosti nechybí ani rychlost. A nechybí. 🙂 V závodě na 1500m neměla konkurenci a vyhrála rozdílem třídy, možná i dvou. Závod rozběhla zkušeně, v podstatě až do pátého kola držela konstatní tempo na hranici svého osobního rekordu. Tempo byly schopné akceptovat pouze další dvě běžkyně, ale jen do čtvrtého kola. Poté už běžela Adéla sama s výrazným náskokem. V závěru se Adéle podařilo ještě zrychlit a nám na tribuně bylo jasné, že z toho bude velmi hezký čas. Cílem proběhla na 1. místě v osobním rekordu 4:41.60. Na to, že běžela z plného půlmaratónského tréninku, to není vůbec, ale vůbec špatný čas.

Zkušeně pro osobák a pak na MČR dorostu

Poslední, kdo si změřil síly na Atletickém čtvrtku v Ostravě byl Honza Šimůnek, který se snaží vylepšit si své maximum na 1500m především z důvodu blížících se nominací na MČR dorostu. Honza nastoupil do závodu s velmi kvalitními soupeři, věřili jsme proto, že závod bude od začátku rychlý a Honzovi pomůže zaběhnout kvalitní čas. Závod se vyvíjel podle očekávání, takže se od prvního kola na čele utvořila čtyřčlenná skupinka borců, kteří běželi na čas pod 4:15. Za nimi pak bojoval Honza šimůnek ještě s dalšími dvěma běžci o čas těsně kolem 4:20. Honza běžel celý závod stabilně, všechna kole v podobných časech, což značí dobrou formu a tempovou vytrvalost. Nicméně 1500m je náročná disciplína a málokterý závodník vydrží běžet stabilně až do konce. Předposlední kolo bylo pro Honzu opravdu těžké. Přesto nic nevzdal, posbíral zbytky svých sil a v závěru zabojoval o nový osobní rekord 4:21.84. Paráda.

Forma všude, kam se podíváš…

Jak je vidět, všichni zúčastnění mají skvělou formu, která, jak doufáme, jim vydrží do blížícího se MČR. Honza se svým novým osobákem posunul na 19. místo letošních průběžných tabulek, což vypadá ve vztahu k nominacím velmi dobře. Kryštof je průběžně 22., což ideální není, ale v kategorii Žáků se závodníci často rozhodují mezi 800m a 1500m, takže šance dostat se na MČR je velká. No a Sára, tak ta může být v klidu, se svým aktuálním časem je pevně usazená na 6. místě průběžných tabulek a když ještě trošku potrénuje, věříme, že má šanci na MČR zabojovat o cenné kovy.