MČR v krosu: Pepa Bureš v TOP TEN

Poslední březnovou sobotu se uskutečnilo Mistrovství České republiky v přespolním běhu, tentokrát v Mladé Boleslavi v městském parku Štěpánka. My jsme na „místo činu“ přivezli osmičlennou sestavu bojovníků a jejich výkony byly famózní. Pojďme se na to podívat.

Trať, ač se zdála na první pohled lehká, spíše parkové cesty, louka (na které se šampionáty většinou konají) jen na startu a v cíli, nakonec nedala nic zadarmo. Jeden kilometr dlouhý okruh, kde v polovině byl i výběh nad dřevěný altán, prověřila síly každého, neb mladší žactvo si okruh dalo hned dvakrát, starší žactvo třikrát a dorostenci čtyřikrát! Pro fanoušky ideál, bylo vidět na celý okruh. A fanoušků bylo hodně, atmosféra skvělá, počasí skoro letní, co víc si přát.

Mladší žákyně (2 km) se na start postavily jako první, a hned to bylo nejpočetnější startovní pole – 111 ve startovní listině, k závodu pak nastoupilo 89 děvčat. A hned došlo k prvním zmatkům. Všem závodnicím totiž byly kontrolovány dresy (dle pravidel musí mít závodník oddílový dres, který je nahraný v systému ČAS), začala se tvořit fronta, kontrolující byli jen dva, některá děvčata samozřejmě měla dres špatný, byl jim zamítnut start, trenéři se rozčilovali, pořadatelé se rozčilovali, holky v slzách, z rozhlasu hlásili 5 min do startu… Naše závodnice Rozálka Vetchá na poslední chvíli svolavatelnou prošla, na startu tudíž byla vzadu a trvalo ji celé kolo než se probojovala dopředu. Skvěle zaběhnutým druhým okruhem se dostala až na perfektní 15. místo. Krásný výsledek na první start v tak velkém závodě.

IMG_1812 - kopie
Rozálka a její debut na MČR.

V mladších žácích (2 km) jsme měli zástupce dva. Pepa Bureš předvedl skvěle vyrovnaný výkon a celý závod se držel okolo 10. místa. Na konci závodu se ještě dokázal posunout a vybojoval 8. místo. Skvělé! Tréninky navíc se vyplatily. 🙂 Marek Řehák se rovněž s tratí pral statečně, byl to jeho první velký závod a první MČR, ve startovním poli se neztratil a vybojoval super 60. místo.

IMG_1832 - kopie
Pepa, nakonec náš nejúspěšnější závodník.
IMG_1834 - kopie
Marek maká o 106 na svém prvním MČR.

V kategorii starší žákyň (3 km) nastoupila na start zkušená Sára Serbousková, ale tentokrát to nebyl její den. Již od startu se pohybovala okolo 10. – 15. místa. Bohužel to nebyl ten bojovný výkon, který od Sáry známe. Ale každý závod se prostě nepodaří a i tento výsledek je jistě pro Sáru velkou motivací. Nakonec 16. místo.

IMG_1871
Sára ve druhém kole.

Hned tři naši závodníci se postavili na start v kategorii starší žáci (3 km). Nejlépe si vedl Kryštof Vetchý, který zkušeně odstartoval a držel se kolem 20. místa. Na posledních 500m mu už ale docházely síly, přece jenom tři kilometry už jsou dlouhé, skupinku ve které běžel neudržel a nakonec v cíli 24. Což je super umístění. Michal Vacek doběhl 46. a v cíli byl trochu zklamaný, neb od sebe čekal více. Ale jak už jsme zmiňovali u Sáry, každý závod se vždy nepovede. Tonda König, který se na poslední chvíli rozhodl, že bude startovat neměl natrénováno, ale i tak zvládl závod se ctí na 87. místě.

IMG_1908
Kryštof toho má plné zuby, ale drží se!
IMG_1910
Michal maká v závěrečném kopci.
IMG_1897
Tonda stylově.

Největšího překvapení se nám dostalo v posledním závodě dorostenců (4 km). Náš černý kůň Jan Šimůnek běžel velmi vyrovnaný závod a první tři kilometry se držel kolem 16. místa, což by byl skvělý výsledek. Jenže Honza v půlce posledního kola, v kopci u altánu předvedl raketový „start“, zrychlil, začal předbíhat jednoho závodníka za druhým, soupeři se nestačili divit, a my taky ne :). Tento dlouhý finiš udržel až do cíle, kde z toho bylo naprosto famózní 11. místo! Na vítěze Jakuba Davidíka ztratil 40s, obrovské zlepšení oproti loňsku, kdy doběhl na 35.místě se ztrátou téměř minuty a půl. Krásně se zúročila Honzova poctivá práce v tréninku. Super, těšíme se na výkony v letní sezoně.

IMG_1978
Honza a jeho drtivý finiš.

Rádi bychom na závěr pochválili všechny naše svěřence, kteří se nebáli závodit a získávat zkušenosti na tak velkém závodě a delších distancích, než obvykle běhají. Jistě to zúročí i na dráze v kratších závodech. Jak my rádi říkáme, pokud zvládneš takhle těžký závod/trénink, všechny ostatní budou už jen lehčí. 🙂